Inwerterowa pompa ciepła do basenu – kiedy warto wybrać?

Basenowe pompy ciepła zyskują coraz większe grono użytkowników. To dzięki nim korzystanie z basenów zewnętrznych staje się jeszcze bardziej komfortowe. W ofercie firmy Hewalex można znaleźć dwa typy basenowych pomp ciepła – ze sprężarką inwerterową oraz ze sprężarką ON/OFF.

 

Urządzenia wyposażone w sprężarki typu ON/OFF charakteryzują się pracą ze stałą, niemodulowaną mocą grzewczą, zależną wyłącznie od parametrów dolnego i górnego źródła ciepła, czyli temperatury powietrza oraz wody w basenie. Uruchomienie pompy ciepła wyposażonej w sprężarkę ON/OFF następuje po spadku temperatury wody w basenie, natomiast wyłączenie w momencie osiągnięcia oczekiwanej temperatury. Praca ogranicza się więc do uruchamiania lub wyłączania sprężarki zgodnie z programem czasowym pompy ciepła.

Inwerterowa pompa ciepła do basenu, w odróżnieniu od pomp ze sprężarką ON/OFF, potrafi dopasować moc grzewczą do bieżącego zapotrzebowania na ciepło, dzięki czemu nie generuje nadwyżki ciepła, która przyczynia się do zwiększenia kosztów użytkowania pomy basenowej. Możliwość swobodnej modulacji mocy grzewczej pozwala na zapewnienie stabilnej temperatury wody – bez ryzyka nadmiernego przegrzania, czy też wychłodzenia wody basenowej. Inwerterowe pompy ciepła do basenów w sposób bardziej zaawansowany dbają o komfort osób korzystających z basenu, co stanowi istotny argument przy wyborze odpowiedniego rozwiązania.

Kluczowym aspektem, którym należy kierować się podczas wyboru basenowej pompy ciepła jest jej żywotność –  inwerterowe pompy ciepła basenów, w porównaniu z pompami ciepła wyposażonymi w sprężarki typu ON/OFF, uruchamiają się rzadziej, co korzystnie wpływa na żywotność sprężarki.

Poniższy wykres przedstawia porównanie cykli pracy basenowych pomp ciepła wyposażonych w oba omawiane typy sprężarek:

 

Z grafiki wynika, że regulacja temperatury wody grzewczej przez pompę ciepła ze sprężarką inwerterową jest znacznie bardziej precyzyjna, niż w przypadku urządzeń ze sprężarką „ON/OFF”. Wpływa to znacząco na komfort cieplny wody basenowej, ale przede wszystkim na podwyższenie sprawności pracy pompy ciepła. Podczas gdy sprężarka typu ON/OFF jest cyklicznie włączana i wyłączana, sprężarka inwerterowa odnotowuje jedno uruchomienie. Po zbliżeniu się temperatury docelowej rozpoczyna modulację mocy, zapewniając stabilne warunki pracy, jednocześnie pobierając mniejszą ilość energii elektrycznej, niż pompa ciepła ze sprężarką ON/OFF, której każdorazowej uruchomienie powoduje chwilowy wzrostu poboru prądu, co finalnie wpływa na wyższe koszty użytkowania urządzenia.

Klienci stający przed wyborem pompy ciepła do basenu zadają sobie zasadnicze pytanie, mianowicie, czy warto wydać większą kwotę i zainwestować w inwerterową pompę ciepła do basenu? Otóż coraz większa liczba potencjalnych klientów decyduje się na zakup inwerterowej. Wynika to z faktu, że opcja pompy ze sprężarka inwerterową jest bardziej ekonomiczna pod względem zużycia energii elektrycznej. Obniżenie częstotliwości pracy sprężarki w momencie osiągania wymaganej temperatury wody w basenie powoduje spadek poboru energii elektrycznej oraz wzrost współczynnika COP. Fakt ten może zostać wykorzystany również w przypadku, gdy inwestor posiada instalację fotowoltaiczną – delikatne przewymiarowanie urządzenia i zaprogramowanie go wyłącznie do pracy w ciągu dnia spowoduje zwiększenie tzw. autokonsumpcji przy jednoczesnym akceptowalnym stosunku ilości startów sprężarki do czasu pracy. Celem optymalizacji poboru energii zaleca się wyposażenie instalacji w system OPTIENER. Umożliwia to styk „zdalnego włączania urządzenia”, w który wyposażona jest większość basenowych pomp ciepła Hewalex.

Ponadto inwerterowa pompa ciepła wyposażona jest w intuicyjny sterownik, a także charakteryzuje się niższym poziomem hałasu, co korzystnie wpływa na komfort użytkowania basenu.

Zaletami obu rodzajów pomp basenowych jest możliwość sterowania urządzeniem nie tylko za pomocą sterownika, ale również za pomocą aplikacji AQUA TEMP – zalety aplikacji zostały przedstawione w krótkiej animacji.

 

Opublikowano: 27.09.2022