Najczęściej wybieraną metodą sezonowego ogrzewania wody basenowej jest wykorzystanie basenowej pompy ciepła. W porównaniu do innych form ogrzewania wody basenowej, powyższa charakteryzuje się szerokim zakresem pracy, gdyż w przeciwieństwie do kolektorów słonecznych, nie wymaga ona stałego nasłonecznienia. Dzięki temu pompy ciepła zapewniają wysoki komfort cieplny wody basenowej niemalże niezależnie od aktualnie panujących warunków atmosferycznych.

Mini pompa ciepła do basenu

Potencjalni użytkownicy pomp basenowych najczęściej decydują się na zakup basenu stelażowego, niewkopanego w ziemię, cechującego się dosyć łatwym montażem, a także brakiem kosztów związanych z robotami ziemnymi. Analizując sprzedaż basenów ogrodowych na popularnych portalach zakupowych, można zaobserwować, że najczęściej wybierane są baseny o średnicy od 3,5 do 5 m i głębokości od 0,8 do 1,5 m. Z kolei najbardziej pożądana przez zainteresowanych temperatura wody basenowej do celów rekreacyjnych mieści się w zakresie od 26 do 28oC.

Jak dobrać pompę ciepła do przydomowego basenu?

W każdym z trzech przykładów przyjęto jednakową temperaturę wody basenowej, lokalizację basenu oraz okres jego użytkowania (zakładając temperaturę zewnętrzną nie mniejszą niż 20oC - okres letni). Istotny jest również fakt, że zgodnie z powyższymi założeniami basen będzie przykryty przez 12h/dobę, co znacząco zmniejszy starty cieplne, powstające przede wszystkim na drodze parowania z powierzchni lustra wody, promieniowania i konwekcji (unoszenia) ciepła.

Poniższa tabela przedstawia najczęściej wybierane wymiary basenów stelażowych, dla których zastosowano mini pompę ciepła PCWB 4,0kW-A PINGWIN oraz pompę ciepła PCWB 5,4kW-A.

Przykładowe baseny

A (9,6 m2)

B (15,9 m2)

C (19,6 m2)

Średnica x wysokość basenu [m] 3,5 x 1,0 4,5 x 0,8 5,0 x 1,5
Powierzchnia lustra wody [m2] 9,6 15,9 19,6
Pojemność (l) 9600 12720 29400
Temperatura wody basenowej [oC] 28 28 28
Temperatura powietrza [oC] 20 20 20
Czas przykrycia basenu [h] 12 12 12
Dobrany model pompy ciepła PCWB 4,0kW-A PCWB 5,4kW-A PCWB 5,4kW-A

Mając to na względzie mini pompa ciepła do basenu PCWB 4,0kW-A dysponuje odpowiednią mocą grzewczą potrzebną do nagrzania wody w wariancie A. Wynika stąd, że pompa ciepła PCWB 4,0kW-A jest odpowiednia do basenu o pojemności do  około 10.000 litrów. Natomiast w przykładach B i C konieczne jest już zastosowanie modelu pompy ciepła o większej mocy grzewczej - PCWB 5,4kW-A.

Mini pompa ciepła do basenu może być także... ozdobą ogrodu

Unikalną zaletą mini pompy ciepła PCWB 4,0kW-A jest design stworzony z myślą o naszych pociechach, przyczyniający się do wyśmienitej wodnej zabawy. PINGWIN posiada prosty, intuicyjny sterownik umieszczony w charakterystycznym miejscu – pod dziobem. Na tym możliwości urządzenia się nie kończą, gdyż dzięki kompatybilności z technologią Bluetooth, mamy możliwość zarządzania pracą pompy ciepła za pośrednictwem aplikacji AquaTemp.

Mini pompa ciepła basenowa Hewalex PCWB Pingwin

Basenowa pompa ciepła - samodzielny dobór on-line

Celem sprawdzenia który model pompy basenowej byłaby odpowiednim rozwiązaniem dla danego basenu, zachęca się do wypełniania krótkiego formularza doborowego - Formularz doboru pomp ciepła PCWB - Hewalex.pl. W odpowiedzi na wskazany w nim adres mailowy zostanie wysłany raport doborowy z zaproponowanym odpowiednim modelem basenowej pompy ciepła, który spełni wymagania przedstawione w formularzu doborowym.