Poszukuję systemu do wspomagania obecnego systemu ogrzewania starej willi z lat 30-tych. Budynek ma powierzchnię 200 metrów kwadratowych i dwie kondygnacje. Dom został poddany gruntownej modernizacji i dobrze docieplony. W domu jest już zastosowane nowoczesne ogrzewanie gazowe z 2-funkcyjnym kotłem wiszącym . Myślę głównie o ogrzewaniu domu, ponieważ zużycie ciepłej wody jest niewielkie. Co można zastosować dla solarnego wspomagania ogrzewania?

Dla zastosowania kolektorów słonecznych wymagane jest zabudowa w budynku podgrzewacza pojemnościowego wody, który jednak jest przeznaczony standardowo do współpracy z kotłem 1-funkcyjnym. Podgrzewa od ciepłą wodę użytkową poprzez wbudowaną w podgrzewaczu wężownicę grzejną. W przypadku kotła 2-funkcyjnego woda użytkowa jest podgrzewana bezpośrednio, przepływowo w samym kotle i nie jest gromadzona w podgrzewaczu. Oczywiście istnieją niestandardowe schematy instalacji solarnych współpracujących z kotłami 2-funkcyjnymi, ale propozycja rozwiązania jest uzależniona od sposobu regulacji temperatury ciepłej wody użytkowej podgrzewanej przepływowo w kotle wiszącym. Dla 3 osób można mówić o najmniejszym zestawie solarnym złożonym z 2 kolektorów płaskich o powierzchni absorbera 1,8 m2 każdy i podgrzewacza o pojemności 200-250 litrów. Wspomaganie ogrzewania domu w połączeniu z kotłem wiszącym 2-funkcyjnym będzie raczej trudne do zrealizowania ze względów praktycznych i ekonomicznych. Wymagane było by zastosowanie podgrzewacza uniwersalnego o pojemności co najmniej 400 litrów (Hewalex INTEGRA). Szczegółowe rozwiązanie techniczne będzie można skonsultować z naszym działem technicznym.

Podobne artykuły

Kolektory słoneczne - zasada działania

Zasada działania instalacji solarnej jest następująca: kolektor solarny zamienia promieniowanie słoneczne na ciepło. Nośnikiem ciepła jest niezamarzający roztwór glikolu propylenowego krążący w instalacji na skutek pracy pompy obiegowej w zespole sterowniczo-pompowym.

Temperatura stagnacji kolektora słonecznego, a ochrona przed przegrzewaniem instalacji solarnej

Rozwój technologiczny w konstrukcji kolektorów słonecznych, a także stosowanie ich do wspomagania ogrzewania budynku, spowodowało częstsze występowanie w systemach solarnych podwyższonych temperatur pracy. Przede wszystkim podwyższenie sprawności pracy kolektora słonecznego było skutkiem zastosowania szkła o większej transmisyjności (przepuszczalności) dla promieniowania słonecznego...

Jakie rury zastosować w instalacji solarnej?

Dobór średnicy przewodów do instalacji solarnej jest szczególnie ważny dla zapewnienia prawidłowych warunków jej eksploatacji. Dowiedz się, jakie skutki może przynieść nieodpowiednio zastosowana średnica przewodów w instalacji solarnej.