Czy mogę zakupić i zamontować kolektory słoneczne samodzielnie?

W przypadku dystrybutorów i instalatorów firmy Hewalex może być oferowana opcja zakupu samych urządzeń – instalacji solarnej, pompy ciepła itp. Na obecną chwilę (stan na 01.2016) kupno kolektorów słonecznych bez wykonania usługi montażu wiąże się z płatnością standardowej (23%) stawki podatku VAT, zamiast stawki podatku jak dla zakupu z usługą (8%). Możliwe jest później rozliczenie różnicy w stawce podatku, jeśli klientowi  przysługuje prawo do takiego odliczenia w ramach rocznego zeznania podatkowego. Ważne jest jednak, aby zakup dotyczył nie samych kolektorów słonecznych, a kompletnego zestawu solarnego. Według przepisów podatkowych prawo zwrotu kwoty wynikającej z różnicy wysokości stawki VAT przysługuje na cały system solarny (same kolektory słoneczne nie są objęte takimi warunkami). Kupno kolektorów słonecznych wraz z usługą montażu jest jednak zalecanym rozwiązaniem ze względów praktycznych. Warto jest jednak skorzystać z usług doświadczonej firmy instalacyjnej, dla zapewnienia poprawności doboru i montażu instalacji solarnej. Jest to także istotne ze względu na późniejszą współpracę z firmą instalacyjną w zakresie przeglądów serwisowych („preferencje dla stałego klienta”).

Podobne artykuły

Wymagania dla przewodów do instalacji solarnej

Przy wyborze przewodów do instalacji solarnej należy wziąć pod uwagę specyficzne warunki pracy związane z możliwością okresowego występowania podwyższonych temperatur pracy. Tak więc materiał z którego wykonano rury, połączenia i uszczelnienia oraz izolacja cieplna muszą zapewniać trwałą odporność na utrudnione warunki eksploatacji.

Nowe systemy mocujące dla płaskich kolektorów słonecznych

Od 04.2016 w ofercie dostępne są nowe systemy mocujące dla płaskich kolektorów słonecznych. Zastępują one wcześniejsze uchwyty uniwersalne, korekcyjne oraz konstrukcje dla dachów i elewacji. Bez zmian pozostają okucia budowlane do montażu kolektorów słonecznych w połaci dachu. Nowe systemy mocowania kolektorów słonecznych wnoszą szereg korzyści istotnych dla ich montażu oraz użytkowania.

Jakie rury zastosować w instalacji solarnej?

Dobór średnicy przewodów do instalacji solarnej jest szczególnie ważny dla zapewnienia prawidłowych warunków jej eksploatacji. Dowiedz się, jakie skutki może przynieść nieodpowiednio zastosowana średnica przewodów w instalacji solarnej.