Czy mogę zakupić i zamontować kolektory słoneczne samodzielnie?

W przypadku dystrybutorów i instalatorów firmy Hewalex może być oferowana opcja zakupu samych urządzeń – instalacji solarnej, pompy ciepła itp. Na obecną chwilę (stan na 01.2016) kupno kolektorów słonecznych bez wykonania usługi montażu wiąże się z płatnością standardowej (23%) stawki podatku VAT, zamiast stawki podatku jak dla zakupu z usługą (8%). Możliwe jest później rozliczenie różnicy w stawce podatku, jeśli klientowi  przysługuje prawo do takiego odliczenia w ramach rocznego zeznania podatkowego. Ważne jest jednak, aby zakup dotyczył nie samych kolektorów słonecznych, a kompletnego zestawu solarnego. Według przepisów podatkowych prawo zwrotu kwoty wynikającej z różnicy wysokości stawki VAT przysługuje na cały system solarny (same kolektory słoneczne nie są objęte takimi warunkami). Kupno kolektorów słonecznych wraz z usługą montażu jest jednak zalecanym rozwiązaniem ze względów praktycznych. Warto jest jednak skorzystać z usług doświadczonej firmy instalacyjnej, dla zapewnienia poprawności doboru i montażu instalacji solarnej. Jest to także istotne ze względu na późniejszą współpracę z firmą instalacyjną w zakresie przeglądów serwisowych („preferencje dla stałego klienta”).

Podobne artykuły

Jakie rury zastosować w instalacji solarnej?

Dobór średnicy przewodów do instalacji solarnej jest szczególnie ważny dla zapewnienia prawidłowych warunków jej eksploatacji. Dowiedz się, jakie skutki może przynieść nieodpowiednio zastosowana średnica przewodów w instalacji solarnej.

Nowe systemy mocujące dla płaskich kolektorów słonecznych

Od kwietnia br. w ofercie dostępne są nowe systemy mocujące dla płaskich kolektorów słonecznych. Zastępują one wcześniejsze uchwyty uniwersalne, korekcyjne oraz konstrukcje dla dachów i elewacji. Bez zmian pozostają okucia budowlane do montażu kolektorów słonecznych w połaci dachu. Nowe systemy mocowania kolektorów słonecznych wnoszą szereg korzyści istotnych dla ich montażu oraz użytkowania.

Wymagania dla przewodów do instalacji solarnej

Przy wyborze przewodów do instalacji solarnej należy wziąć pod uwagę specyficzne warunki pracy związane z możliwością okresowego występowania podwyższonych temperatur pracy. Tak więc materiał z którego wykonano rury, połączenia i uszczelnienia oraz izolacja cieplna muszą zapewniać trwałą odporność na utrudnione warunki eksploatacji.