Panele i ogniwa fotowoltaiczne w Hewalex.pl

Fotowoltaika jest to dziedzina nauki zajmująca się zjawiskiem przetwarzania promieniowania słonecznego na energię elektryczną. W jaki sposób panele fotowoltaiczne przetwarzają tę energię na prąd płynący w naszych gniazdkach? Promienie słoneczne padające na powierzchnię ogniwa fotowoltaicznego powodują powstanie zjawiska fotoelektrycznego. W wyniku tego zjawiska jony dodatnie oraz jony ujemne zostają rozdzielone i kierowane w stronę przeciwległych powierzchni ogniwa, wytwarzając napięcie elektryczne.

Tym sposobem fotony padające na powierzchnię ogniwa fotowoltaicznego powodują przepływ przez obwód prądu stałego. Natężenie prądu zależy od nasłonecznienia, z kolei napięcie od liczby połączonych szeregowo paneli. Moc instalacji wzrasta wraz z liczbą zamontowanych paneli fotowoltaicznych. Wielkość instalacji zawsze należy dostosować do potrzeb danego budynku ...czytaj dalej

Fotowoltaika staje się coraz bardziej popularna. Instalacje są bardzo proste w obsłudze i cechuje je długa żywotność. Również atrakcyjna cena paneli fotowoltaicznych przy wciąż rosnących cenach energii elektrycznej przemawia za taką inwestycją. Oczywiście nie można pominąć aspektu ekologicznego – jednym słowem oszczędzamy chroniąc środowisko.

Panele słoneczne - fotowoltaiczne mono- i polikrystaliczne

Panele fotowoltaiczne nazywane potocznie modułami lub panelami słonecznymi, bądź też krótko panelami PV, służą wytwarzaniu prądu stałego. Zasadniczy podział na rodzaje paneli dzieli je na monokrystaliczne i polikrystaliczne. Ze względu na koszty inwestycji, korzystniejsze są panele polikrystaliczne, ze względu na sprawność pracy – monokrystaliczne. Efekty pracy w konkretnej sytuacji można oszacować wykonując samodzielnie analizę opłacalności inwestycji w kalkulatorze PV.

Sprawność paneli słonecznych wysokiej klasy przekracza 18% (np. JA SOLAR 300: 18,3%). Co ważne gwarancja określa ściśle dopuszczalny w okresie wieloletniej eksploatacji spadek mocy panelu, który wynosi np. 0,7%/rok (począwszy od 2-ego roku pracy). To oznacza, że nawet po 25 latach pracy, moc panelu będzie wyraźnie wyższa od 80% wartości początkowej dla nowego urządzenia.

Panele słoneczne mogą być instalowane zarówno na dachu nachylonym, jak i płaskim. Praktykowanym sposobem jest także montaż paneli na gruncie bądź elewacji budynku. Szeroka oferta mocowań pozwala maksymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię zabudowy.

Prąd produkowany przez instalację fotowoltaiczną jest prądem stałym, natomiast z sieci pobierany jest prąd zmienny. Aby móc zasilać wszelkiego rodzaju urządzenia elektryczne w domu, musimy zastosować inwerter, zwany inaczej falownikiem. Zamienia on prąd stały DC na prąd zmienny AC. Inwerter dostarcza również informacji na temat wydajności instalacji w danej chwili lub w wybranym okresie. Można monitorować pracę instalacji PV z pomocą systemu zdalnego nadzoru.