Panele i ogniwa fotowoltaiczne w Hewalex.pl

Fotowoltaika jest to dziedzina nauki zajmująca się zjawiskiem przetwarzania promieniowania słonecznego na energię elektryczną. W jaki sposób panele fotowoltaiczne przetwarzają tę energię na prąd płynący w naszych gniazdkach? Promienie słoneczne padające na powierzchnię ogniwa fotowoltaicznego powodują powstanie zjawiska fotoelektrycznego. W wyniku tego zjawiska jony dodatnie oraz jony ujemne zostają rozdzielone i kierowane w stronę przeciwległych powierzchni ogniwa, wytwarzając napięcie elektryczne.

Tym sposobem fotony padające na powierzchnię ogniwa fotowoltaicznego powodują przepływ przez obwód prądu stałego. Natężenie prądu zależy od nasłonecznienia, z kolei napięcie od liczby połączonych szeregowo paneli. Moc instalacji wzrasta wraz z liczbą zamontowanych paneli fotowoltaicznych. Wielkość instalacji zawsze należy dostosować do potrzeb danego budynku ...czytaj dalej

Panele słoneczne - fotowoltaiczne poli- lub monokrystaliczne?

Panele fotowoltaiczne nazywane potocznie modułami lub panelami słonecznymi, bądź też krótko panelami PV, służą wytwarzaniu prądu stałego. Zasadniczy podział na rodzaje paneli dzieli je na monokrystaliczne i polikrystaliczne. Ze względu na koszty inwestycji, przez wiele lat bardziej korzystny był zakup paneli polikrystalicznych. Jednak w ostatnim czasie dużą popularność zyskały panele monokrystaliczne. Wynika to z ogólnoświatowego systematycznego spadku cen paneli PV. A jednocześnie panele monokrystaliczne cechują się wyraźnie wyższą sprawnością pracy. Efekty pracy w konkretnej sytuacji można oszacować wykonując samodzielnie analizę opłacalności inwestycji w kalkulatorze PV.

Prąd produkowany przez instalację fotowoltaiczną jest prądem stałym, natomiast z sieci pobierany jest prąd zmienny. Aby móc zasilać wszelkiego rodzaju urządzenia elektryczne w domu, musimy zastosować inwerter, zwany inaczej falownikiem. Zamienia on prąd stały DC na prąd zmienny AC. Inwerter dostarcza również informacji na temat wydajności instalacji w danej chwili lub w wybranym okresie. Można monitorować pracę instalacji PV z pomocą systemu zdalnego nadzoru.

Sprawności paneli fotowoltaicznych

Sprawność nowoczesnych paneli słonecznych przekracza obecnie próg 18% (np. JA SOLAR 300: 18,3%). Co ważne gwarancja określa ściśle dopuszczalny w okresie wieloletniej eksploatacji spadek mocy panelu, który wynosi np. 0,7%/rok (począwszy od 2-ego roku pracy). To oznacza, że nawet po 25 latach pracy, moc panelu będzie wyraźnie wyższa od 80% wartości początkowej dla nowego urządzenia.

Montaż paneli PV

Panele słoneczne PV mogą być instalowane zarówno na dachu nachylonym, jak i płaskim. Praktykowanym sposobem jest także montaż paneli na gruncie bądź elewacji budynku. Szeroka oferta mocowań pozwala maksymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię zabudowy.