XI Kongres PORT PC „Pompy ciepła w energetyce prosumenckiej”

Już 21 czerwca 2023 r. w Krakowie odbędzie się kolejny, coroczny Kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, który jest najważniejszym wydarzeniem branżowym w kraju. To idealna okazja do integracji, wymiany wiedzy, doświadczeń i zapoznania się z najnowszymi trendami i uwarunkowaniami rozwoju polskiego rynku pomp ciepła.

Warto wspomnieć, że jest to najważniejsze, coroczne wydarzenie dla branży pomp ciepła w naszym kraju. Firma Hewalex ma możliwość aktywnie je wspierać, będąc sponsorem studentów uczelni technicznych. Podczas ponad 30 lat funkcjonowania firma miała okazję przeprowadzić setki szkoleń we własnej siedzibie, jak też w uczelniach i szkołach technicznych. Dzięki temu przyszli adepci branży mieli możliwość bliskiego zetknięcia się zagadnieniami praktycznymi rozwiązań OZE, ale także poznać technologie ich produkcji.

Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego zmusza do przyspieszenia działań związanych z rozwojem i wdrażaniem rozwiązań związanych z odnawialnymi źródłami energii. Pompy ciepła, jako docelowa technologia w ogrzewnictwie, zyskały ogromne znaczenie, jednak wciąż niezbędne jest wsparcie systemowe i uświadomienie właścicieli lub zarządców budynku o istocie sprawy i konieczności zmian.

Niezbędne jest również przemodelowanie rynku energetycznego, w którym aktywną rolę powinien odgrywać prosument, który produkuje, magazynuje i konsumuje znaczącą ilość energii odnawialnej wytworzonej przez domową instalację solarną.

W ten sposób każdy z nas może zapewnić sobie pewną samowystarczalność energetyczną i znikome koszty eksploatacji budynku, a jednocześnie mieć wkład w krajowe bezpieczeństwo energetyczne.”

 

Goście specjalni

 

O popularności i randze wydarzenia bez wątpienia świadczy ilość uczestników oraz obecność znamienitych prelegentów i gości specjalnych. W tym roku obecni będą ważni przedstawiciele administracji państwowej oraz znani eksperci z kraju i zagranicy, m.in.:

Piotr Dziadzio – Podsekretarz stanu, Główny Geolog Kraju, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa, Ministerstwo Klimatu i Środowiska,
Paweł Mirowski – Wiceprezes Zarządu, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW),
Laura Cozzi – Chief Energy Modeller; International Energy Agency (IEA),
Jan Rosenow – Dyrektor Programów Europejskich, The Regulatory Assistance Project,
Marek Miara – Business Developer Heat Pumps w Fraunhofer ISE.

 

Tegoroczny Kongres PORT PC potrwa jeden dzień. Zaplanowano obszerny program, tak aby każdy z gości znalazł w nim wiele tematów, odpowiadających na potrzeby. Wśród nich m.in.:

  • wyzwania z jakimi musi się mierzyć branża grzewcza,
  • plan działania na rzecz wdrażania pomp ciepła w UE,
  • zmiany w dyrektywie f-gazowej i ich wpływ na rynek pomp ciepła,
  • programy wsparcia rynku pomp i OZE w Polsce,
  • bariery rozwoju rynku, w tym związane z kwalifikacjami i szkoleniami branży,
  • mity na temat pomp ciepła.

 

Podsumowaniem Kongresu będzie debata z udziałem prelegentów i gości na temat perspektyw rozwoju rynku pomp ciepła w Polsce.

 

21 czerwca 2023 r.
Hotel Metropolo Krakow By Golden Tulip
Adres: ul. Orzechowa 11, 30-422 Kraków

 

Źródło: PORT PC

Opublikowano: 22.05.2023