Najtańsze ogrzewanie wody użytkowej

Rosnące koszty energii i paliw mają znaczący wpływ na koszty ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Warto wiedzieć, ile kosztuje ogrzewanie wody różnymi źródłami ciepła i wybrać rozwiązanie, które pozwoli osiągnąć największe oszczędności.

Porównanie kosztów ogrzewania wody użytkowej
– standardowe dzienne potrzeby 4-osobowego gospodarstwa domowego: 300 litrów

Coraz wyższe koszty energii i paliw mocno wpływają na koszty ciepłej wody, z której korzystamy codziennie. Ceny gazu zostały zamrożone na rok 2024, ceny prądu znacznie wzrosną od 1 lipca 2024r. W przypadku paliw “niesieciowych”, a więc kupowanych i dostarczanych do domu trzeba także pomyśleć o kosztach związanych z ich zakupem, transportem, a także obsługą takiego źródła ciepła. Ci, którzy choć raz palili węglem, znają dokładnie ten problem.

Jak płacić mniej za ciepłą wodę? Przeanalizowaliśmy koszty ogrzania 300 l wody różnymi źródłami ciepła. 300 l wody to dzienne zużycie ciepłej wody 4-osobowego gospodarstwa domowego. Koszty ogrzewania wody zostały obliczone na podstawie danych Porozumienia Branżowego Na Rzecz Efektywności Energetycznej POBE (pobe.pl), które regularnie analizuje koszty energii i paliw w Polsce.

Koszty podgrzania 300 litrów wody:
INSTALACJA SOLARNA
0,18 zł
POMPA CIEPŁA*
3,83 zł*
WĘGIEL
3,96 zł
GAZ
4,14 zł
KOCIOŁ OLEJOWY
7,70 zł
BOJLER ELEKTRYCZNY
14,25 zł

Założenia do obliczeń:

1. Podgrzanie 300 litrów wody od 10°C do 45°C, straty ciepła (cyrkulacja wody, zbiornik): 10%.

2. Ceny paliw i energii: koszty energii i paliw: pobe.pl, dane z I kw. 2024 r.

*koszt nie uwzględnia instalacji fotowoltaicznej