Fotowoltaika – fakty i mity

Fotowoltaika, czyli proces przekształcania energii słonecznej w elektryczność, zyskuje na popularności jako kluczowy element przyszłości energetycznej. Wzrost zainteresowania tą technologią prowadzi jednak do pojawienia się wielu pytań i wątpliwości. W niniejszym artykule wyjaśnimy kilka powszechnych twierdzeń dotyczących fotowoltaiki.

 

1. Fotowoltaika w Polsce się nie opłaca ze względu na zbyt niskie nasłonecznienie.

 

MIT. Mimo że Polska nie cieszy się tak intensywnym słońcem jak kraje śródziemnomorskie, to jednak nasłonecznienie w Polsce wynosi około 1000 kWh/m2, co jest porównywalne z wynikami z Niemiec, gdzie technologia ta wiedzie prym. Panele fotowoltaiczne JA Solar oferowane przez Hewalex produkowane są w technologii multibusbarowych ogniw PERC ciętych na pół, dzięki której są wydajne nawet w warunkach umiarkowanego nasłonecznienia, a niższe temperatury działają korzystnie dla technologii PV.

 

2. Panele fotowoltaiczne nie działają po zachodzie Słońca.

 

PRAWDA. Aby panele fotowoltaiczne zaczęły generować prąd, konieczne jest by padało na nie światło słoneczne. Po zachodzie Słońca światło słoneczne jest niedostępne, przez co przez moduły nie przepływa prąd elektryczny, pomimo napięcia, które umożliwiłoby start inwertera.

 

3. Instalacja fotowoltaiczna obniży rachunki do 0 zł.

 

MIT. Instalacja fotowoltaiczna obniża rachunki za energię elektryczną nawet o 70%, ale nie spowoduje spadku rachunków za energię elektryczną do przysłowiowego „0”. W ramach umowy z dostawcą energii elektrycznej jesteśmy zobowiązani do pokrycia opłat stałych: abonamentu, opłaty handlowej, mocowej, sieciowej i dystrybucyjnej stałej.

 

4. Jeśli posiadamy instalację fotowoltaiczną, to nie trzeba montować już kolektorów słonecznych.

 

MIT. Oba systemy w praktyce mają odrębne zastosowanie. W polskich domach jednorodzinnych średnio ponad 83% bilansu energetycznego przypada na zużycie ciepła, natomiast niecałe 10% na energię elektryczną. Fotowoltaika będzie doskonała do produkcji energii elektrycznej, która może być wykorzystywana w różnych celach. Natomiast kolektory słoneczne są efektywniejsze przy produkcji ciepła, na przykład do podgrzewania wody użytkowej. Nie ulega wątpliwości zatem, że w celu uzyskania optymalnych korzyści, warto połączyć obie technologie, by osiągnąć maksymalną oszczędność.

 

 

5. Instalacja fotowoltaiczna po zmianie przepisów jest nieopłacalna.

 

MIT. Istotą zmian jest modyfikacja rozliczeń energii przesyłanej do sieci z instalacji fotowoltaicznej z net-meteringu (rozliczenia ilościowego) na net-billing (rozliczenia wartościowego). W ostatnich miesiącach cena energii elektrycznej na rachunkach wzrasta, przez co montaż instalacji fotowoltaicznej dostosowanej do potrzeb budynku jest najbardziej opłacalną opcją. Dzięki zwiększonej autokomsumpcji (zużyciu na potrzeby własne), niwelowana jest potrzeba importu drogiej energii z sieci i zwiększenie korzyści z własnej elektrowni. Urządzeniem pozwalającym na zwiększenie autokonsumpcji jest nowatorskie rozwiązanie OPTI-ENER 2.0 umożliwiające kierowanie nadwyżek energii na urządzenia domowe. Ostatecznie, fotowoltaika pozostaje atrakcyjną i opłacalną opcją dla tych, którzy chcą zainwestować w ekologiczną i zyskowną produkcję energii elektrycznej.

 

6. Instalacja fotowoltaiczna jest rozwiązaniem ekologicznym.

 

PRAWDA. Fotowoltaika to ekologiczne rozwiązanie, ponieważ energia elektryczna jest wytwarzana dzięki naturalnemu działaniu promieni słonecznych, bez potrzeby spalania paliw kopalnych, czy emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych gazów do atmosfery, co przyczynia się do ograniczenia zmian klimatycznych i efektu cieplarnianego. W czasie eksploatacji instalacja nie generuje odpadów, jest bezpieczna dla środowiska, a także posiada długi okres użytkowania, co minimalizuje wpływ na środowisko. Po zakończeniu eksploatacji panele fotowoltaiczne można wykorzystać ponownie odzyskując z nich szkło oraz drogocenny krzem.

 

7. Fotowoltaika przyciąga pioruny.

 

MIT. Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu nie zwiększa ryzyka uderzenia pioruna. Piorun to bardzo silne wyładowanie elektrostatyczne w atmosferze, które naturalnie powstaje podczas burz i niejednokrotnie może mieć bardzo poważne skutki, włącznie z pożarem i uszkodzeniem budynków. Podczas montażu instalacji fotowoltaicznej istotne jest wykonanie odpowiedniego uziemienia konstrukcji oraz zastosowanie zabezpieczeń. Obowiązkowym elementem są ograniczniki przepięć typu II,  które zwiększają ochronę przed wyładowaniami atmosferycznymi. Falowniki fotowoltaiczne Solis oferowane przez Hewalex posiadają już wbudowane ograniczniki przepięć typu II zarówno po stronie DC, jak i AC. Zastosowanie wymienionych środków ma na celu zminimalizowanie ryzyka uszkodzenia instalacji fotowoltaicznej w przypadku wyładowań atmosferycznych.

 

Autor: Magdalena Jezusek,
Inżynier wsparcia technicznego ds. fotowoltaiki

Opublikowano: 08.12.2023