Jak sprawdzić bilansowanie międzyfazowe – weryfikacja

Osoby, które w prosty sposób chciałyby zweryfikować sposób rozliczania energii w swoim domu mogą skorzystać z gotowych rozwiązań do zarządzania energią. Jednym z nich jest system OPTI-ENER.

 

Umożliwia on zdalny dostęp do danych dotyczących ilość energii pobieranej i oddawanej z podziałem na fazy. Odczyty dokonywane są w czasie rzeczywistym. Użytkownikom inwerterów 1-fazowych z łatwością wskaże najbardziej obciążoną fazę tworząc profil zużycia energii dla całego budynku. Poprzez odpowiednie działania matematyczne umożliwiono weryfikację tego czy Nasz licznik dwukierunkowy uwzględnia bilansowanie międzyfazowe czy nie. Wystarczy porównać wartości ze statystyk systemu (rys. 1) z tymi na liczniku bądź rachunku z zakładu. Te, które będą bardziej zbliżone do odczytów od operatora sieci odpowiedzą Nam na pytanie czy energia oddawana do zakładu jest bilansowana międzyfazowo.

 

Zweryfikowaliśmy sposób rozliczenia. Co możemy zatem zrobić w przypadku gdy okaże się, iż Nasz licznik nie bilansuje międzyfazowo energii wprowadzanej do sieci? Zmodernizować instalację elektryczną w budynku, zmienić przyzwyczajenia konsumowania energii, wymienić lub dokupić urządzenia? Żadne z powyższych. Za pomocą OPTI-ENER’a jesteśmy w stanie redukować nadwyżki energii włączając dowolne urządzenia elektryczne na podstawie aktualnych uzysków instalacji fotowoltaicznej, programów czasowych czy ręcznie za pomocą aplikacji mobilnej lub platformy on-line. W ten sposób możemy zredukować negatywny wpływ braku bilansowania międzyfazowego. Jeżeli to brzmi ciekawie to więcej informacji na temat tego urządzenia znajdziemy na stronie opti-ener.com oraz w wersji demonstracyjnej dostępnej również na www.ekontrol.pl

Opublikowano: 19.09.2022