Kolektory słoneczne a fotowoltaika – co wybrać?

Kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne są typowym przykładem wykorzystywania przez człowieka odnawialnych źródeł energii. Pozwalają one na bezpośrednią zamianę energii słonecznej na energię cieplną oraz elektryczną. Decydując się na którąś z tych technologii, warto mieć świadomość nie tylko własnych potrzeb, ale również możliwości obu tych rozwiązań. Czym się różnią?

 

Wytwarzanie ciepła przez kolektory, czy fotowoltaikę?

 

Kolektory słoneczne dostarczają ciepło do domu. Poprawnie dobrana instalacja pozwoli ograniczyć, co najmniej, o połowę roczne wydatki na przygotowanie ciepłej wody użytkowej oraz nawet o jedną czwartą roczne wydatki na ogrzewanie pomieszczeń.

Jednocześnie roczne zużycie energii elektrycznej do obsługi instalacji kolektorów słonecznych nie przekracza kilkudziesięciu kilowatogodzin. To znacznie mniej niż zużywają typowe domowe sprzęty takie jak telewizor, laptop czy odkurzacz. Dla porównania domowy czajnik elektryczny zużywa w ciągu roku niemal trzykrotnie więcej energii niż kolektory słoneczne. Z kolei wysokiej klasy powietrzna pompa ciepła, aby podgrzać tę samą ilość ciepłej wody, będzie potrzebować co najmniej sześć razy więcej energii elektrycznej.

Najwyższa sprawność wytwarzania energii

 

Mimo rozwoju innych technologii, kolektory słoneczne nadal pozostają bezkonkurencyjne jeżeli chodzi o ogólną sprawność wytwarzania energii cieplnej, sięgającą 70%. Dlatego, szukając możliwości ograniczenia kosztów, w pierwszej kolejności zawsze warto rozważyć  montaż kolektorów słonecznych. Tym korzystniej dla nas, jeżeli w ślad za oszczędnościami zwiększymy także własny komfort.

Kiedy wybrać kolektory słoneczne?

 

Dzięki instalacji solarnej do podgrzewania wody możemy całkowicie zrezygnować z kotła na paliwo stałe poza sezonem grzewczym. Warto pamiętać, że kolektory słoneczne dobrze działają w pogodne, słoneczne dni, nawet te zimowe. Ponieważ część dni w roku jest jednak pochmurna, ich instalacja nie zastąpi nam głównego źródła ciepła, ale będzie je wspomagać, co w rocznym rozrachunku zwiększy nasze oszczędności i komfort.

W przypadku przygotowania ciepłej wody użytkowej kolektory słoneczne świetnie współpracują z każdym automatycznym źródłem ciepła, takim jak kotły gazowe, pompy ciepła, grzałki elektryczne. Nadwyżek energii latem możemy wykorzystać między innymi do ogrzewania wody w basenie. Automatyczne wykorzystanie nadwyżek energii cieplnej zapewnia nowoczesna automatyka sterująca. Jeśli tylko chcemy, pracą całej instalacji kolektorów słonecznych możemy zarządzać dzięki bezpłatnej platformie webowej eKontrol, przy pomocy smartfona lub innego urządzenia z możliwością przeglądania Internetu.

Kiedy wybrać instalację fotowoltaiczną?

 

Panele fotowoltaiczne dostarczaną energię elektryczną. Prawidłowo dobrana instalacja fotowoltaiczna pozwala często na znaczne ograniczenie wydatków na energię, przykładowo nawet o 70%, a w przypadku zastosowania rozwiązań do zarządzania zużyciem energii takich jak Opti-Ener, pobór energii z sieci energetycznej można ograniczyć nawet do 20% w skali roku. Z tego powodu instalację fotowoltaiczną warto rozważyć, gdy zużywamy dużo energii elektrycznej do zasilania domowych urządzeń, szczególnie w ciągu dnia.

Panele fotowoltaiczne najlepiej pracują podczas słonecznej pogody i niezbyt wysokich temperatur. Należy też zastrzec, że inaczej niż w przypadku kolektorów słonecznych, energię z modułów fotowoltaicznych znacznie trudniej jest zmagazynować „na później”.

Obecnie do dyspozycji mamy inwestycję w lokalne magazyny energii lub wirtualne magazynowanie energii w sieci w systemie odsprzedaży energii net-billing. Każda z tych możliwości wiąże się jednak z pewną stratą.

Jak wykorzystać nadwyżki energii z fotowoltaiki?

 

Stosując jednak takie rozwiązania jak Opti-temp możemy wykorzystać nadwyżki energii z instalacji fotowoltaicznej do generowania ciepła, zasilając grzałkę elektryczną w podgrzewaczu wody. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna służy przede wszystkim do produkcji energii elektrycznej, gdyż produkowane ciepła z energii słonecznej to domena kolektorów słonecznych, które pod tym względem są zdecydowanie sprawniejsze i efektywniejsze kosztowo.

Skoro mowa o efektywności, warto zauważyć, że dopiero niedawno sprawność szczytowa modułów fotowoltaicznych przekroczyła 20%. W praktyce taka sprawność oznacza nic innego jak konieczność zainstalowania kilkukrotnie większej powierzchni paneli fotowoltaicznych do osiągnięcia określonej użytecznej mocy elektrycznej wykorzystywanej jako źródło energii cieplnej, niż ma to miejsce w przypadku bezpośredniej produkcji tej energii przez kolektory słoneczne. Warto również wziąć to pod uwagę, jeżeli powierzchnia dachu naszego domu lub innego miejsca, gdzie planujemy ulokować nasze urządzenia, jest istotnie ograniczona.

Opublikowano: 19.05.2023