Podłączenie Ekontrol – systemu zdalnego monitorowania urządzeń

System Ekontrol – monitoring instalacji OZE

 

System Ekontrol to platforma dostępowa służąca do monitorowania parametrów pracy i zarządzania swoimi instalacjami OZE czyli instalacją solarną, pompą ciepła CO/CWU oraz systemem EMS (Opti-Ener) od firmy Hewalex. Dodatkowo użytkownicy mają możliwość przekazania dostępu do zdalnych ustawień i podglądu alarmów swoim instalatorom. Więcej informacji na ten temat jest dostępne tutaj.

 

Co jest wymagane do montażu systemu Ekontrol?

 

Do zainstalowania systemu Ekontrol wymagane są trzy rzeczy:

  • Dostęp do internetu.
  • Sterownik instalacji OZE (lista kompatybilnych sterowników jest dostępna poniżej).
  • Modem EKO-LAN.
    * Uwaga! OPTI-ENER posiada wbudowany modem eko-lan.

 

Montaż modemu EKO-LAN

 

Modem EKO-LAN jest przystosowany do montażu natynkowego. Zasilanie, może być doprowadzone jednym z trzech sposobów: bezpośrednio ze sterownika, z zasilacza stabilizowanego ze złączem micro-USB, z zasilacza stabilizowanego 12V DC.

Należy zapewnić połączenie internetowe LAN z obsługą protokołu DHCP (dynamiczne przydzielanie adresów IP) realizowane za pomocą przewodu Ethernet ze złączem RJ45 połączonym bezpośrednio z routerem. W sytuacji gdy doprowadzenie przewodu jest problematyczne ze względów technicznych lub estetycznych można zastosować dostępny w ofercie moduł radiowy G931 lub wykorzystać ogólnie dostępne rozwiązania jak np. transmitery sieciowe, wzmacniacze sygnału wi-fi, drugi router z opcją mostu itp.

Prawidłowe podłączenie do sieci internetowej będzie sygnalizowane ciągłym światłem zielonej diody oraz okresowym pulsowaniem diody pomarańczowej sygnalizującej przesyłanie danych z częstotliwością zależną od typu licencji eKontrol a także wygaszoną diodą czerwoną.

 

 

Modem działa na zasadzie Plug&Play i nie wymaga dodatkowej konfiguracji. Zdarzają się jednak problemy z komunikacją internetową, które niekoniecznie są winą modemu EKO-LAN. Poniżej dla Naszych instalatorów i klientów przedstawiamy najczęściej spotykane problemy oraz ich rozwiązanie.

Modem EKO-LAN – szybkie pulsowanie diody zielonej

 

W przypadku gdy zielona dioda sygnalizacyjna na modemie pulsuje identycznie jak w poniższej sekwencji (okresowo może zapalić się i zgasić dioda czerwona) problemem jest komunikacja pomiędzy modemem a internetem domowym. Niezależnie od tego do jakiego urządzenia podłączony jest modem (router, access point itd.) należy sprawdzić czy przewód ethernetowy doprowadzony do modemu posiada komunikację. Test można wykonać podłączając inne urządzenia np. komputer przenośny lub dedykowany tester. Jeżeli przewód ethernetowy nie posiada komunikacji z internetem to należy sprawdzić sieć domową.

 

 

W przypadku gdy przewód ethernetowy uzyskał połączenie z internetem należy skonfigurować swój router/access point sprawdzając czy jest włączone tzw. ,,DHCP”. W szczególnych przypadkach w konfiguracji sieciowej należy zmienić adres serweru DNS na publiczny np. 8.8.8.8. Informacja jak wykonać powyższe czynności powinna być zawarta w instrukcji routera lub na stronie producenta urządzenia.

Modem EKO-LAN – dioda czerwona świeci nieustannie

 

Niezależnie od sygnalizacji pozostałych diod w przypadku nieustannego światła diody czerwonej należy sprawdzić przewód ethernetowy doprowadzony do modemu EKO-LAN. Przyczyną poniższej sekwencji może być odłączony przewód ethernetowy, błędnie zarobiona wtyczka RJ45 lub brak ciągłości przewodu. Najlepszym sposobem do wykonania testu jest zamiana przewodu na inny – nowy, fabrycznie przygotowany.

 

Modem EKO-LAN – dioda pomarańczowa świeci nieustannie

 

Niezależnie od sygnalizacji pozostałych diod w przypadku nieustannego światła diody pomarańczowej należy sprawdzić komunikację pomiędzy modemem EKO-LAN a sterownikiem. Przyczyną poniższej sekwencji może być błędna nastawa portu RS485 adresów fizycznych i/lub prędkości transmisji. Należy również zweryfikować czy przewody sygnałowe A+; B- na modemie EKO-LAN odpowiadają wejściom A+; B- na sterowniku oraz czy przewód ma zachowaną ciągłość a także czy nie ma luźnego połączenia na kościach elektrycznych.

 

Wersja demonstracyjna

 

Przekonaj się czy Ekontrol to rozwiązanie, którego szukasz – zacznij testy darmowej wersji demonstracyjnej. Odczytuj parametry mierzone na realnych instalacjach Odnawialnych Źródeł Energii, porównuj wartości na wykresach i poznaj Nasz system. Wersja testowa nie wymaga instalacji dodatkowych programów ani wypełniania formularzy kontaktowych czy rejestracji.

Opublikowano: 22.09.2022