Porady - pompy ciepła
Jak zabezpieczyć basenową pompę ciepła na zimę?
Zakończenie sezonu użytkowania basenu zewnętrznego oznacza wyłączenie z pracy na kilka miesięcy pompy ciepła. Warto zadbać o kilka istotnych szczegółów związanych z jej zabezpieczeniem i przechowywaniem na czas zimy, aby cieszyć się długoletnim bezproblemowym użytkowaniem urządzenia.
Pompa ciepła 6 kW monoblok – w jakim domu można zastosować?
Pompy ciepła o małej mocy grzewczej jak np. typu monoblok 6 kW, mogą być z powodzeniem stosowane w nowych domach szeregowych, bliżniaczyć ale także wolnostojących energooszczędnych czy modernizowanych w układach hybrydowych.
Czy można samodzielnie zamontować pompę ciepła typu monoblok?
Pytanie związane z samodzielnym montażem pomp ciepła pojawia się coraz częściej. W przypadku pomp ciepła o rozłącznej budowie układu chłodniczego (typu SPLIT) samodzielny montaż nie jest możliwy. Natomiast jak wygląda montaż w przypadku pompy typu monoblok?
Grzałka w pompie ciepła czy w buforze?
Moc pompy ciepła typu powietrze-woda dobierana jest do budynku pod takim kątem, aby ponad 90% sezonu grzewczego pracowała jako jedyne, wystarczające źródło ciepła. W momencie obniżenia się temperatury zewnętrznej (poniżej temperatury biwalentnej) konieczne będzie uruchomienie dodatkowego, szczytowego, źródła ciepła.
Podłączenie Ekontrol – systemu zdalnego monitorowania urządzeń
Sprawdź jakie urządzenia współpracują z systemem Ekontrol. Co jest potrzebne do montażu oraz jak połączyć go z domową siecią internetową.
Jak zabezpieczyć pompę ciepła monoblok przed zamarzaniem?
Łatwiejszy montaż, hermetyczny układ chłodniczy i wysoka sprawność to zalety pomp ciepła typu monoblok. Jednak przy niskich temperaturach zewnętrznych istnieje ryzyko zamrożenia urządzenia. Odpowiedzią na ten problem jest innowacyjny moduł zabezpieczający PZ HX.
Pompy ciepła powietrze/woda w praktyce
Coraz większą popularnością cieszą się powietrzne pompy ciepła do ogrzewania budynków. Zapytaliśmy Użytkowników pomp ciepła typu Split o ich spostrzeżenia dotyczące działania tych urządzeń, kosztów i wygody uzytkowania.
Pompa ciepła wody użytkowej zamiast bojlera elektrycznego
Koszty podgrzewania ciepłej wody użytkowej stanowią wysoki udział w budżecie domowych wydatków. Szczególnie dotyczy to sytuacji, gdy korzysta się z elektrycznego podgrzewacza przepływowego lub pojemnościowego. Zastąpienie ich pompą ciepła wody użytkowej w szybki sposób redukuje koszty eksploatacyjne.
Dobór pompy ciepła do podgrzewania wody użytkowej
Dobór pompy ciepła do podgrzewania wody użytkowej jest m.in. uzależniony od zakładanego dziennego zużycia wody oraz dostępnego czasu jej podgrzewania. Dla pomp ciepła wyposażonych w podgrzewacz wody do wyboru pozostaje jego pojemność (200 lub 300 litrów), a także moc sprężarki (1,8 lub 2,5 kW).
Korzyści z zastosowania pompy ciepła
Pompa ciepła należy do urządzeń grzewczych o najwyższej efektywności energetycznej, a jednocześnie przyjaznych środowisku naturalnemu oraz komfortowych i bezpiecznych w użytkowaniu. Zastosowanie pompy ciepła pozwala uzyskać szereg korzyści...
Europejski Znak Jakości dla Pomp Ciepła EHPA-Q
Znak jakości EHPA-Q świadczy o najwyższej jakości pompy ciepła, potwierdzonej wartości efektywności pracy COP a także określa wymagania dla producenta po stronie opieki serwisowej.
Tryby pracy pompy ciepła - monowalentny, monoenergetyczny, biwalentny
Pompa ciepła może stanowić jedyne źródło ciepła w budynku lub też współpracujące z innym, np. kotłem grzewczym. W zależności od rodzaju współpracy rozróżnia się 4 tryby eksploatacji pompy ciepła. Tryb monowalentny pracy pompy ciepła oznacza, że pompa ciepła pokrywa w 100% potrzeby ciepła dla ogrzewania budynku...
Sprężarka inwerterowa w porównaniu do sprężarki „ON/OFF”
Sprężarki inwerterowe znajdują zastosowanie w nowoczesnych pompach ciepła typu powietrze/woda. Pompy ciepła z tradycyjnymi sprężarkami pracującymi na zasadzie „włącz/wyłącz” („ON/OFF”) wytwarzają w większości warunków pracy – nadwyżkę ciepła, co przeważnie wymusza stosowanie dodatkowych zbiorników buforowych.
Budowa i funkcjonowanie pomp ciepła powietrze/woda typu SPLIT i MONOBLOK
Pompa ciepła typu powietrze/woda wykorzystuje powietrze do wytwarzania ciepła lub chłodu. Dzięki zastosowaniu 4-drogowego zaworu jest możliwa zamiana funkcji pomiędzy parownikiem i skraplaczem pompy ciepła, co pozwala na pracę zarówno w trybie grzania, jak i chłodzenia pomieszczeń budynku.
Płyn w instalacji dolnego źródła pompy ciepła
Pompy ciepła typu gruntowego często nazywane są solankowymi. Nazwa ta wzięła swój początek od solanki, czyli roztworu opartego na soli NaCl. Płyn ten krążył w obiegu dolnego źródła i transportował ciepło od gruntu do wymiennika pompy ciepła. W obecnych czasach roztwory soli nie mają już zastosowania...
Określenie punktu biwalencyjnego w pracy pompy ciepła
Parametrem decydującym o uruchomieniu dodatkowego źródła ciepła jest temperatura zewnętrzna. Znając zapotrzebowanie na ciepło budynku i charakterystykę mocy grzewczej pompy ciepła wyznacza się tzw. punkt biwalencyjny, który jest graniczną temperaturą dla samodzielnej pracy pompy ciepła.
Integracja systemu z powietrzną pompą ciepła z kolektorami słonecznymi
Połączenie w jednym systemie pompy ciepła z instalacją solarną pozwala zapewnić najwyższą efektywność energetyczną rozwiązania i zarazem najniższe koszty eksploatacji. Skrócenie czasu pracy sprężarki przynosi także dodatkowe korzyści w postaci wydłużenia jej trwałości.
Basenowa pompa ciepła – przykład doboru, basen 30 m2
Jednym z najlepszych sposób ogrzewania wody w basenie jest powietrzna pompa ciepła. Stosunek ceny inwestycji do kosztów eksploatacji jest w tym przypadku najniższy w porównaniu do wszystkich innych dostępnych źródeł grzewczych.
Chłodzenie pomieszczeń z pompą ciepła PCWU
Pompa ciepła przeznaczona do podgrzewania ciepłej wody użytkowej może spełniać dodatkową funkcję – chłodzenia pomieszczeń. Co ważne – poza niewielkim dodatkowym kosztem inwestycji związanym z zakupem elementów wentylacyjnych, funkcja ta nie powoduje wzrostu bieżących kosztów eksploatacyjnych.
Pompy ciepła PCWU do podgrzewania wody użytkowej
Pompy ciepła PCWU do podgrzewania wody użytkowej cieszą się rosnącym zainteresowaniem zarówno ze strony właścicieli modernizowanych domów, jak i budujących nowe domy. Mogą być stosowane w bardzo wielu przypadkach jako główne lub wspomagające urządzenie dostarczające ciepłą wodę do budynku.
Pompy ciepła sposobem na tanie grzanie basenów
W polskich warunkach korzystanie z otwartego basenu kąpielowego ogranicza się do zaledwie 20-40 dni w roku. Aby przedłużyć ten czas nawet trzykrotnie można podgrzewać wodę basenową poprzez odpowiednio dobrany system grzewczy.