M1ES-WH2-K1-INTEGRA-1

SCHEMAT: M1ES-WH2-K1-INTEGRA-1:  PCCO MONO układ monowalentny z kolektorami słonecznymi oraz pojemnościowym elektrycznym podgrzewaczem wody użytkowej.

SCHEMAT: M1ES-WH2-K1-INTEGRA-1: PCCO MONO układ monowalentny z kolektorami słonecznymi oraz pojemnościowym elektrycznym podgrzewaczem wody użytkowej.

Zastosowanie:

• Podgrzewanie ciepłej wody użytkowej [CWU]
• Dwa obiegi grzewcze (max. trzy przy zmianie funkcji czujnika temperatury T8)

Tabela konfiguracji:

 

*zaleca się przyjmować nie mniej niż 20 litrów na osobę.
**zestaw PCCO MONO xx z wbudowaną grzałką elektryczną 6 kW – konkretny model dopasowany do obciążenia budynku oraz dodatku 0.15 kW na mieszkańca do celów CWU.

 

Źródła grzewcze:

Pompa ciepła PCCO MONO z wbudowaną grzałką elektryczną wspierającą prace w trybie CO, grzałka elektryczna zamontowana w podgrzewaczu INTEGRA [GE_AL] do celów okresowego wygrzewu antylegionella oraz podgrzewacz OKC NTR/HP 1-wężownicowy CWU stanowiący końcowe źródło podgrzewu CWU. Kolektory słoneczne wspomagają przygotowanie CWU oraz CO poprzez podłączenie do dolnej wężownicy w zbiorniku INTEGRA.

Ustawienia na sterowniku PCCO:

• Konfiguracji pompy ciepła: 1
• Konfiguracja grzałek: 2

Ustawienia w sterowniku solarnym GH26:

• Schemat nr 4
• „Pcyrk” to „C”
• „GE_AL” to „K”
• Max. temp. wyłączenia źródła ciepła – z kotła elektrycznego = 55℃ (na termostacie grzałki ustawić maksymalną temperaturę)
• Ustawić pracę grzałki w programie czasowym „K”
• Włączyć ograniczenie pracy grzałki mocą kolektorów (min.3000W)
• Włączyć funkcję „Ochrona przed bakteriami Legionella”

 

Opis funkcjonowania: 

Obieg grzewczy zasilany z środkowej części podgrzewacza INTEGRA posiadającego budowę typu „zbiornik w zbiorniku”, gdzie wewnętrzny zbiornik służy do wstępnego podgrzewania ciepłej wody użytkowej odbierając ciepło z otaczającej go wody grzewczej. Temperatura wstępnego podgrzewu CWU zależy od zadanej temperatury grzewczej dla obiegów CO. Temperatura wody grzewczej, jest określana automatycznie w oparciu o ustawioną krzywą grzewczą oraz wskazania temperatury zewnętrznej, w oparciu o czujnik temp. zewnętrznej [T14]. W przypadku, gdy wyliczana temperatura wody grzewczej nie zapewnia komfortowej temperatury ciepłej wody użytkowej,  jest ona dogrzewana do wymaganej temperatury w zewnętrznym elektrycznym podgrzewaczu pojemnościowym, którego pojemność zaleca się dobierać przy wskaźniku minimum 20 l/osobę.

Celem optymalizacji, zaleca się zastosowanie wspólnego zaworu mieszającego dla obiegów grzewczych [ZM] oraz utworzenie programu czasowego trybu CWU z wieczornym podbiciem temperatury wody grzewczej w godzinach szczytu wieczornego np.:

 

Rysunek 1. Przykład ustawienia programu czasowego dla obiegu CWU na sterowniku pompy ciepła

 

W przypadku większych rozbiorów ciepłej wody także w trakcie dnia, należy odpowiednio rozszerzyć program czasowy na godziny występowania większego zapotrzebowania ciepłej wody.

Szczytowym źródłem ciepła do celów grzewczych jest wbudowana grzałka przepływowa w jednostce wewnętrznej pompy ciepła [G-CO], źródłem ciepła do celów okresowego wygrzewu antylegionella jest zamontowana w podgrzewaczu INTEGRA dodatkowa grzałka elektryczna [GE_AL] wysterowana przez sterownik solarny.

Pompy ciepła PCCO MONO wyposażone są w Moduł Zabezpieczający PZ HX, który pełni funkcje pomiarowo-zabezpieczające i umożliwia pracę pompy ciepła konstrukcji monoblok bezpośrednio na wodzie grzewczej. Celem rozszerzenia jego funkcjonalności o pomiar przepływu, produkowanej energii cieplnej oraz współczynnika COP, układ należy rozszerzyć o impulsowy przepływomierz elektroniczny [M.IMP].

Wskazówki dotyczące projektowania i montażu:

• Armaturę oraz przewody dobrać na podstawie wymaganego przepływu dla pompy ciepła

• Należy spełniać wymagania odnośnie jakości wody do napełniania i uzupełniania zgodnie z wytycznymi zawartymi w instrukcji

• Instalacja centralnego ogrzewania powinna być wykonana w układzie zamkniętym oraz wyposażona w urządzenia, które zabezpieczą ją przed przekroczeniem maksymalnego ciśnienia roboczego i maksymalnej temperatury roboczej. Urządzenia te należy dobrać i zamontować zgodnie z normą PN-EN 12828.

Do pobrania

Schemat M1ES-WH2-K1-INTEGRA-1

Pobierz Podgląd

Schemat M1ES-WH2-K1-INTEGRA-1

Pobierz Podgląd