Czy pompa ciepła jest głośna?

Wybór miejsca oraz sposób montażu pomp ciepła od zawsze stanowił kwestię sporną. Można powiedzieć, że ile szkół, tyle rozwiązań. Jedni twierdzą, że montaż na ścianie, drudzy z kolei – na gruncie. Jak to jest w rzeczywistości? Jedno jest pewne – wszystko powinno sprowadzać się do komfortu użytkowania.

Montaż jednostki zewnętrznej na elewacji budynku stanowi ciekawą opcję, jeśli spojrzymy na całość z perspektywy oszczędności miejsca wokół budynku, czy też samej wygody montażu. Ale czy na pewno jest tak kolorowo? Nie zawsze. Decydując się na takie rozwiązanie musimy liczyć się z pewnymi niedogodnościami. Pierwszą, z perspektywy użytkownika niebędącą wielkim utrudnieniem, jednak patrząc oczyma serwisanta – znaczną, jest utrudniony dostęp do jednostki zewnętrznej, chociażby podczas okresowego czyszczenia parownika czy też ewentualnych napraw. Na tym niestety nie koniec. Aspektem, który może stanowić uciążliwość dla użytkowników, jest ryzyko przenoszenia na konstrukcję budynku wibracji powstających podczas pracy sprężarki. Ryzyko to może zostać znacząco zniwelowane poprzez zastosowanie dedykowanych ściennych konstrukcji montażowych, które w standardzie wyposażone są w podkładki wibroizolacyjne. Z uciążliwym przenoszeniem wibracji na konstrukcję budynku nie powinniśmy mieć do czynienia w przypadku montażu pompy ciepła na gruncie. Oczywiście należy pamiętać, że taki sposób montażu pomp ciepła wymaga zastosowania specjalnej konstrukcji montażowej, którą z kolei należy posadowić na odpowiednio przygotowanym i stabilnym podłożu.

Przy wyborze lokalizacji pompy ciepła warto zwrócić również uwagę na to, czy nie będzie ona sąsiadowała z pomieszczeniami sypialnymi. Mimo że dzisiejsze pompy ciepła są urządzeniami stosunkowo cichymi, bardziej wyczulone ucho może wychwycić szum dobiegający z urządzenia.

Decydując się na montaż pompy ciepła, niezależnie od finalnego miejsca, musimy mieć na względzie poziom hałasu emitowanego przez jednostkę zewnętrzną. Dopuszczalny poziom hałasu na granicy działki określa Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007r. W sieci dostępne są różnorakie arkusze umożliwiające obliczenie poziomu ciśnienia akustycznego w zależności od lokalizacji jednostki zewnętrznej i mocy akustycznej konkretnego modelu pompy ciepła. Takie narzędzie przygotowała również Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC.

 

W temacie – poruszanego w dzisiejszym artykule – komfortu akustycznego warto również wspomnieć o niezwykle istotnym aspekcie, który ma znaczenie przede wszystkim w przypadku pomp ciepła typu MONO. Mowa o rurociągu hydraulicznym biegnącym pomiędzy jednostką zewnętrzną pompy ciepła, a wewnętrznymi komponentami instalacji centralnego ogrzewania (buforem, podgrzewaczem ciepłej wody użytkowej, czy też jednostką wewnętrzną). W odróżnieniu od rurociągu chłodniczego, biegnącego pomiędzy jednostkami pomp ciepła typu SPLIT, rurociąg hydrauliczny wykazuje znacznie wyższą sztywność, co przekładać się może na propagację wibracji powstających podczas pracy sprężarki. Aby zapobiec temu niekorzystnemu zjawisku, należy pamiętać o stosowaniu połączeń elastycznych pomiędzy jednostką zewnętrzną pompy ciepła, a instalacją hydrauliczną.

Poprawna praca każdego urządzenia grzewczego nierozłącznie związana jest z koniecznością zapewnienia właściwego przepływu wody przez element grzewczy. Pompy ciepła charakteryzują się znacznymi wartościami wymaganego przepływu przez skraplacz, co bezpośrednio przekłada się na konieczność stosowania większych, aniżeli w przypadku kotłów gazowych, średnic rurociągu hydraulicznego. Zbagatelizowanie tego niezwykle istotnego aspektu może prowadzić do skrajnie niewłaściwej i nieekonomicznej pracy urządzenia, ale i również do powstawania uporczywego hałasu wydobywającego się z rurociągu instalacji centralnego ogrzewania. Hałas ten będący niczym innym, jak głośnym szumem wody, wynika ze zbyt dużej prędkości przepływu wody w rurociągu hydraulicznym, która nie powinna przekraczać wartości 1m/s.

Miejsce, a także sposób montażu mają kluczowe znacznie w kontekście komfortu akustycznego. Przemyślana lokalizacja oraz przestrzeganie wytycznych montażowych z pewnością przyczynią się do przyjemnej i bezawaryjnej eksploatacji pomp ciepła.

Opublikowano: 11.10.2022