Klimakonwektory jako alternatywa dla grzejników

Klimakonwektory, zwane również grzejnikami konwektorowymi, doskonale dopełniają ofertę firmy Hewalex.

Działanie klimakonwektora wentylatorowego polega na wykorzystaniu konwekcji wymuszonej, gdzie powietrze ogrzewane lub schładzane w wymienniku ciepła powietrze/woda jest kierowane do pomieszczenia ze zwiększoną prędkością nawiewu. Wentylator promieniowy (odśrodkowy) zapewnia przepływ powietrza przez rozwiniętą powierzchnię wymiany ciepła. Wymiennik ciepła zbudowany jest z rur miedzianych i aluminiowego gęsto ułożonego użebrowania. Dodatkowo klimakonwektor zapewnia filtrację powietrza przepływającego przez niego dzięki wbudowanemu filtrowi. Wykonanie filtra z polipropylenu pozwala na jego łatwe okresowe płukanie bez konieczności stosowania wymiennych wkładów.

Urządzenia te można stosować zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i biurowych, usługowych, turystycznych itp. We współpracy z kotłem grzewczym możliwe jest za ich pomocą ogrzewanie pomieszczeń, z kolei z pompą ciepła można dodatkowo realizować aktywne chłodzenie budynku.

Grzejniki dobierane do pracy na niskim parametrze zasilania charakteryzują się znacznie większą powierzchnią, aniżeli ich wysokotemperaturowe odpowiedniki. Często rodzi to problem z wygospodarowaniem odpowiedniej ilości miejsca na ich montaż. W takiej sytuacji warto rozpatrzyć wymianę starych grzejników wysokotemperaturowych na klimakonwektory, które osiągają moc zbliżoną do tradycyjnych grzejników, lecz cechują się kompaktowymi rozmiarami. Z tego powodu w modernizowanych budynkach wyposażonych w grzejniki wysokotemperaturowe, w przypadku gdy inwestor chciałby zacząć ogrzewać budynek (a latem dodatkowo schładzać) przy użyciu pompy ciepła, klimakonwektory wydają się idealnym substytutem (lub zamiennikiem) dla grzejników.

 

Czym wyróżniają się klimakonwektory serii BM?

 

  • WYSOKI POZIOM KOMFORTU LATEM I ZIMĄ
    Wysoki poziom komfortu i wysoka wydajność grzewcza i chłodnicza dzięki wymuszonemu ruchowi powietrza.
  • NISKI POZIOM SZUMÓW
    Minimalny poziom szumów podczas pracy dzięki bardzo dużej powierzchni wentylatora o zmiennej wydajności pracy.
  • FILTRACJA POWIETRZA CYRKULACYJNEGO
    Cyrkulacja i filtracja powietrza w pomieszczeniu za pomocą wbudowanego filtra powietrznego łatwego do utrzymania w czystości.
  • WYKORZYSTANIE 2-RUROWEJ INSTALACJI GRZEWCZEJ
    Wykorzystanie tradycyjnej instalacji grzewczej w domu i możliwość zastąpienia grzejników i oddzielnej klimatyzacji.
  • NOWOCZESNY DESIGN
    Nowoczesny, stonowany i zarazem uniwersalny design dostosowany do różnego rodzaju pomieszczeń.
  • NISKA TEMPERATURA ZASILANIA
    Niższa temperatura zasilania niż grzejników, zwiększająca sprawność pompy ciepła lub kotła kondensacyjnego.

Kluczowa kwestia- jak poprawnie dobrać klimakonwektor?

 

W skrócie – analogicznie jak grzejniki. Dla każdego z pomieszczeń należy dokonać osobnego doboru.

Przejdźmy jednak do szczegółów. Do poprawnego dobrania klimakonwektora konieczne będzie zebranie poniższych danych:

  1. Powierzchnia pomieszczenia [m2]
  2. Jednostkowa moc projektowa [W/m2] lub wymagana moc grzewcza dla danego pomieszczenia [W]
  3. Temperatura zasilania klimakonwektora [°C] (dla zastosowania w trybie grzania i chłodzenia należy określić dwie temperatury medium grzewczego).

 

Wydaje się więc, że najtrudniejszym krokiem jest uzyskanie danych dla podpunktu nr 2. Dla nowych budynków wartość taką znajdziemy w projekcie budowlanym. Dla budynku modernizowanego można wykonać tzw. OZC budynku lub odczytać wymaganą moc grzewczą z katalogu producenta istniejących grzejników (gdy znany jest konkretny model grzejnika i wiemy, że grzejnik ten spełniał swoje przeznaczenie w przeszłości).

Z pomocą może też przyjść narzędzie doborowe w formie formularza online. Uzyskany współczynnik (zaznaczony poniżej na czerwono) posłuży do wyznaczenia minimalnej mocy klimakonwektora.

 

Wyznaczoną wartość należy pomnożyć przez powierzchnie pomieszczenia, by w efekcie uzyskać wymaganą minimalną moc klimakonwektora (dla standardowej wysokości pomieszczenia wynoszącej 2,7 m). Znając wymaganą moc urządzenia oraz temperaturę zasilania instalacji centralnego ogrzewania, jesteśmy w stanie wybrać odpowiedni klimakonwektor. Tabelę wydajności urządzeń znaleźć można w instrukcji obsługi i montażu klimakonwektora.

 

Na koniec należy tylko pamiętać o tym, by klimakonwektory dobierać do średniej prędkości wentylatora, dzięki czemu zapewnimy sobie znacznie wyższy komfort akustyczny oraz niewielki zapas mocy na nieprzewidziane sytuacje.

Uwaga!
Podana w raporcie „jednostkowa moc projektowa” dotyczy wyłącznie grzania obiektu. W przypadku, gdy priorytetem jest chłodzenie- należy osobno obliczyć analogiczny parametr dla chłodzenia. Wówczas dobór klimakonwektora należy przeprowadzić na podstawie tego parametru.

Opublikowano: 15.11.2022