Jaką ustawić temperaturę CWU?

Pompy ciepła Hewalex serii PCCO przyzwyczaiły już swoich użytkowników do możliwości ustawienia dwóch różnych oczekiwanych temperatur – komfort oraz eko. Tak było w przypadku temperatury wody grzewczej, czy też temperatury pokojowej, nie może zatem inaczej być w kwestii ciepłej wody użytkowej.

 

Zarówno za pośrednictwem platformy Ekontrol, jak i sterownika pompy ciepła, możliwe jest ustawienie dwóch temperatur ciepłej wody użytkowej, które będą realizowane w zależności od ustawień programu czasowego (więcej o programie czasowym w kontekście centralnego ogrzewania przeczytasz tutaj).

 

Temperatura ciepłej wody użytkowej przeznaczona do realizacji codziennych potrzeb mieszkańców w domu jednorodzinnym powinna zawierać się w granicach 40-50°C. W okresie letnim może być nieco chłodniejsza. Przy czym warto pamiętać, że zwykle nie ma konieczności utrzymywania wyższych temperatur w zbiorniku, chociażby z tego względu, dla komfortu kąpieli wystarczy, aby temperatura wody używanej była wyższa o 1-3°C od temperatury ciała

 

Termostatyczne baterie prysznicowe posiadają blokadę ustawioną na 38°C (temperatura komfortowa). Aby ustawić wyższą wartość, należy zwykle nacisnąć przycisk zabezpieczający i przekręcić głowicę.

 

Czym się kierować?

 

Podczas ustawiania temperatury ciepłej wody użytkowe należy przede wszystkim pamiętać o maksymalnej temperaturze, jaką może wytworzyć pompa ciepła, którą określa koperta pracy sprężarki, a także faktem, iż na wymienniku ciepła (jakim jest również wężownica podgrzewacza CWU) zawsze występuje różnica temperatur po stronie pierwotnej (woda znajdująca się w wężownicy) oraz stronie wtórnej (ciepła woda użytkowa), która będzie wynosić kilka stopni Celsjusza. W związku z tym wodą grzewczą o temperaturze 55°C nie nagrzejemy wody użytkowej do tejże wartości, lecz nieco niższej – w poprawnie zaprojektowanym układnie ok. 50°C.

 

Ustawienie wymaganej temperatury powinno zostać podyktowana także rodzajem zasobnika do CWU i lokalizacją czujnika T1. Im niżej zlokalizowany jest czujnik temperatury, tym niższą wartość należy ustawić. Dzieje się tak dlatego, że woda ulega tzw. rozwarstwieniu termicznemu, co objawia się tym, że górne partie zbiornika są cieplejsze. Zlokalizowanie czujnika T1 w dolnej części podgrzewacza i ustawienie wymaganej temperatury wody na poziomie 40°C, powinno dać podobny efekt komfortu, jak zlokalizowanie go wyżej i podgrzewanie wody do 45°C. Oczywiście wszystko będzie zależało od wielkości zasobnika.

W przypadku zastosowania podgrzewacza o niewielkiej pojemności może jednak zaistnieć konieczność podniesienia oczekiwanej temperatury CWU. Zabieg ten pozwoli na uzyskanie, po zmieszaniu jej z zimną wodą wodociągową, wymaganej ilości wody o komfortowej temperaturze.

 

Niemniej jednak pamiętać należy, że podgrzewacze ciepłej wody użytkowej dedykowane do współpracy z pompami ciepła, to zbiorniki poziome posiadające wężownice o zwiększonej powierzchni wymiany ciepła (co najmniej 0,2m2/kW mocy nominalnej urządzenia).  Optymalna pojemność podgrzewacza CWU powinna wynosić około 50l/osobę. Finalna wielkość zasobnika powinna być jednak podyktowana spodziewanym poborem ciepłej wody.

 

 

Możliwe skutki ustawienia zbyt wysokiej temperatury wody użytkowej

 

Podgrzanie ciepłej wody użytkowej do temperatury zaledwie o 5°C wyższej, aniżeli w rzeczywistości potrzebujemy, przekłada się na spadek COP nawet o 15%, Mało tego, ustawienie zbyt wysokiej oczekiwanej temperatury ciepłej wody użytkowej, w szczególności w okresie letnim, prowadzić może do awaryjnego wyłączania pompy ciepła, będącego następstwem zadziałania zabezpieczeń wysokiego ciśnienia w układzie chłodniczym. Najczęściej będzie to sygnał do obniżenia temperatury CWU lub ograniczenia pracy pompy w środkowej części dnia (zwłaszcza, gdy pompa ciepła zamontowana jest na elewacji południowej).

Wzrost temperatury wody powyżej 55°C powoduje wytrącanie się osadów (tzw. kamienia kotłowego) na powierzchniach grzewczych pompy ciepła, w orurowaniu instalacji grzewczej, wymiennikach ciepła itd. Zjawisko będzie tym bardziej intensywne, im bardziej „twarda” będzie woda, czyli im więcej będzie zawierać węglanów wapnia i magnezu.

 

Względy higieniczne dla układu podgrzewania wody użytkowej

 

Oczekiwaną temperaturę ciepłej wody użytkowej należy ustawić tak, aby uwzględnić wiele kryteriów związanych nie tylko z komfortem użytkowania, ale również z aspektami higienicznymi.

W wodzie stojącej o temperaturze 25-50°C chętnie rozwijają się bakterie z rodzaju Legionella, przy czym optymalne do ich namnażania są temperatury w przedziale 35-38°C. Zakażenie nimi może prowadzić do ciężkiej choroby układu oddechowego, zwanej chorobą legionistów. Ich rozwojowi sprzyja również obecność kamienia kotłowego wewnątrz podgrzewaczy ciepłej wody użytkowej.

Bakterie te giną w temperaturze 70°C. Dlatego też najprostszą, a zarazem jedna z  najskuteczniejszych metod pozbycia się ich, jest przeprowadzenie dezynfekcji termicznej. Pompy ciepła PCCO umożliwiają przeprowadzenie higienicznego wygrzewu ciepłej wody użytkowej w trybie Antylegionella. Ze względu na to, iż układ chłodniczy pompy ciepła nie pozwala na osiągnięcie tak wysokiej temperatury, wykorzystują do tego szczytowe źródło ciepła, najczęściej w formie grzałki elektrycznej. Dezynfekcja termiczna zalecana jest szczególnie w sytuacji, gdy rozbiór wody z podgrzewacza CWU był wstrzymany przez dłuższy czas, np. w następstwie urlopu.

 

Opublikowano: 07.09.2022